Menu
Your Cart

Matbaamarket nasıl çalışır
1.1. Matbaamarket nedir?

Matbaamarket, 2004 yılında kurulup, 2019 Ocak ayı itibariyle Türkiye’de yeni bir projeyi hayata geçirerek Matbaacılık, Promosyon ürünleri, plastik kart ürünleri, Dijital baskı ürünleri, reklam ürünleri ve ambalaj ürünleri alanında online alışveriş sağlayan bir pazaryeri platformu haline dönüşmüştür. İlk kurulduğunda kendi tedarik ettiği ve ürettiği  ürünleri doğrudan tüketicilere ulaştırıyorken, Sektörün açıkları ve müşterilerin ihtiyaç ve talebi tespit edilerek alanında Türkiye’de bir ilki gerçekleştirerek üretici veya satıcı firmalarında matbaa market üzerinden ücretsiz olarak mağaza açarak satış yapılabilen bir e-ticaret platformudur.  Matbaamarket şu an binlerce üretici ve satıcıyı milyonlarca müşteri ile buluşmasını saplayacak bir potansiyele sahiptir.

1.2. Matbaamarket nasıl çalışır?

Matbaamarket, tedarikçiden ve üreticiden direk tüketiciye iş modeli ile çalışıyor. Tüketiciler, Matbaamarket’e  gelerek aradıkları ürünleri, satın alabiliyorlar. Matbaamarket’in bir sanal pazaryeri haline gelmesiyle birlikte şirketler Matbaamarket mağazası açma talebinde bulunarak, kendi dükkânlarını da burada açabiliyorlar.

 

Matbaamarket farklı şirketlere kapılarını açtığı gibi, kendi tedarik ettiği ürünlerinde satışını yapıyor. Bu sebeple de tüketiciler ürün kategorilerine göre ya Matbaamarket’ten ya da herhangi bir satıcı firmadan ürünlerini satın alabilirler.

 

Matbaamarket mağazası açan firmalar, ürünleri tüketicilere kendileri göndermekle yükümlüler. Yani Matbaamarket mağazası açtığınızda ürünlerinizi Matbaamarket’e değil, doğrudan tüketiciye kendiniz göndermiş oluyorsunuz.

 

BÖLÜM 2

2.1 Neden Matbaamarket Mağazası Açmalıyım?

Matbaamarket, alanında Türkiye’nin ilk ve tek pazaryeri platformudur.

Matbaamarket’te mağaza açmak, Matbaamarket’in gücünden yararlanmanız için bir fırsat sunmaktadır. Matbaamarket’in kendi kitlesinin bulunması ve tüketicilerin bu mecraya güvenmesi, sizin de satışlarınızı artırmanıza yardımcı olacaktır.

2.2 Matbaamarket Mağazası Avantajları

Geniş çaplı bir kitleye ulaşırsınız.

Matbaamarket’in kendine ait bir kitlesi bulunmakta ve siz de Matbaamarket mağazası açtığınızda bu kitleye ulaşma fırsatı bulursunuz. Sıfırdan bir hedef kitle yaratmaktansa mevcut bir kitleye ulaşmanız, marka bilinirliğinizi daha hızlı bir şekilde duyurmanıza da yardımcı olur.

Matbaamarket’in marka gücünden faydalanırsınız

Bu mecrada bir mağaza açtığınızda kendi şirketinizin arkasına aynı zamanda Matbaamarket gibi bir gücü de almış olursunuz. Böylelikle Matbaamarket’in firmalara sağladığı avantajlardan yararlanabilir ve satışlarınızı bu şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Tüketiciler Matbaamarket’e güvenirler

Tüketiciler tanımadıkları bir siteden alışveriş yapmaktansa bildikleri ve güvendikleri bir siteden alışveriş yaparlar. Bu noktada da Matbaamarket’in marka gücü, sizin de tüketicilere bu güveni vermenizi sağlar.

BÖLÜM 3

Matbaamarket Mağaza Açma Süreci

Matbaamarket’te mağaza açmak için bir şirket olma koşulu aranmakta. Gerçek veya tüzel bir şirket olmadan, Matbaamarket üzerinde satış yapmanız mümkün değil.

3.1 Matbaamarket’te Mağaza Nasıl Açılır?

Matbaamarket’t mağaza açabilmek için öncelikle Matbaamarket.net internet sitesine üye olmalısınız.

3.2 Matbaamarket’te Mağaza Açmak için Gerekli Belgeler Nelerdir?

Matbaamarket’te mağaza açmak için bir takım bilgileri sağlamanız ve gerekli belgeleri Matbaamarket’e sunmanız gerekmektedir. Matbaamarket’te dükkân açmak ile ilgili gerekli belge ve bilgiler aşağıda belirtilmiştir.

Vergi Levhası

İmza sirküleri

Banka bilgileri

Faaliyet Belgesi

Ticari Sicil Gazetesi’nde yer alan unvan ve adres bilgileri, Vergi Levhası ve Faaliyet Belgesi’nde yer alan bilgiler uyuşmalıdır

Şahıs firmalarının, Ticaret Odası kayıtları bulunuyorsa bu evrakların sunulması gerekmektedir; eğer bu kayıt bulunmuyorsa, bu evraklar gerekli değildir,

Tüm belgelerde kaşe ve ortakların ıslak imzasının bulunması gerekmektedir

3.2 Matbaamarket Mağazası Ne Kadar Sürede Açılabilir?

Tüm evraklarınızı eksiksiz bir şekilde doldurduktan ve ürün kategorileriniz ile ürünlerinizi belirttikten sonra Matbaamarket tarafından mağazanızın onaylanması ya da talebinizin reddine dair size bir geri dönüş sağlanacaktır. Matbaamarket tarafından bilgilerinizin onaylanması durumunda mağazanızı açarak satışa başlayabilirsiniz.

 

3.3 Matbaamarket’te Mağaza Açmadan Satış Yapılır mı?

Hayır, Matbaamarket’te mağaza açmadan satış yapmanız mümkün değildir. Satış yapabilmek için hem bir şirketinizin olması hem de Matbaamarket tarafından onaylanmış bir hesabınızın olması gerekir.

 

3.4 Matbaamarket’te Mağaza Açmak Ücretli mi?

Matbaamarket’te mağaza açmak ücretsizdir. Hem mağaza açılımında hem de açıldıktan sonra firmalar herhangi bir ücret ödemeden Matbaamarket üzerinden satışlarını yapabilirler. Açma bedellerinin yanı sıra aylık ücretler de bulunmamaktadır.

 

3.5 Matbaamarket’te Kargolama Seçenekleri

Matbaamarket’te satış yapan firmalar, kargoları kendileri doğrudan alıcıya göndermekle yükümlüdürler. Bu gönderimleri yaparken, Matbaamarket’in sunduğu kargo anlaşmaları ile kargo gönderim ücretleri üzerinde daha iyi teklifler alabilirler.

 

Ürünlerin alıcıya temin edilen süre içerisinde gönderilmesi oldukça önemlidir. Ürünün kullanıcıya geç gönderilmesi, yanlış ürün gönderilmesi ya da ürünün hiç gönderilmemesi gibi durumlarda Matbaamarket ilgili firmaya cezai yaptırımlar uygulamaktadır.

 

3.6 Matbaamarket Komisyon Oranları

Matbaamarket mağaza komisyon oranları farklı ürün kategorilerine göre değişiklik göstermektedir. Tek bir komisyon oranı belli olmadığı için mağaza açma esnasında temin edilen Ek-3 Pazaryeri Satıcı Bilgileri Formu’nda size bu komisyon bedelleri sunulmaktadır. Sizin ürünlerinizle ilgili olan komisyon bedellerine göre ürün fiyatlarınızı belirleyebilirsiniz.

 

BÖLÜM 4

Matbaamarket Mağaza Vergi Süreci

Matbaamarket üzerinde satış yaptığınızda, yaptığınız satışlar üzerinden vergi ödemekle yükümlü olursunuz. Türkiye Cumhuriyeti yasaları gereği, internetten yapılan satışlarda vergi yükümlülükleri doğmaktadır.

BÖLÜM 5

Matbaamarket reklamları

Matbaamarket üzerinden ürünlerinizi öne çıkartmak için Matbaamarket’in reklam modellerinden yararlanabilirsiniz. Belli kategorilerdeki ürünlerinizi ya da sadece belli ürünlerinizi öne çıkartmak için kategori bazlı ya da banner bazlı reklam içerikleri hazırlayabilirsiniz. Buradaki reklam ücretleri ve gösterim süreçleri Matbaamarket ile yapacağınız anlaşmalar referans alınır.

 

Mağaza sayfanızın açıklama bölümünde hizmetleriniz ve sattığınız ürünlerle ilgili anahtar kelimelere yer verin.

Ürün başlıklarında ürünün modeli, tam adı, markası, rengi gibi detayları mutlaka barındırın.

Detaylı ürün açıklamaları hazırlayın. Bu açıklamalarda ürünle ilgili anahtar kelimeler kullanmanın yanı sıra ürünle ilgili kaliteli fotoğraflar paylaşabilir ve açıklama bölümünde ürünle ilgili videoları da ekleyebilirsiniz. Açıklama sayfasını detaylı bir şekilde hazırlamanız, bu sayfanın daha iyi indekslenmesine yardımcı olacaktır.

Sizleride değerli iş ortaklarımız arasında görmekten onur duyarız.

HEMEN BAŞVUR !